Czym jest trychologia?
Trychologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem bądź wspomaganiem leczenia chorób włosów i skóry głowy, a także wdrażaniem odpowiednich procedur w zakresie odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowa w dobraniu odpowiedniej terapii jest właściwa diagnostyka, która w gabinecie trychologicznym ma charakter interdyscyplinarny, a niekiedy wymaga współpracy kilku specjalistów, nie tylko trychologa, ale przede wszystkim dermatologa, endokrynologa, psychologa czy histopatologa. Nieodzowny jest dokładnie przeprowadzony oraz udokumentowany wywiad, badanie fizykalne, trichoskopia lub inna metoda obrazująca stan skóry głowy i mieszków włosowych, a nierzadko badania krwi. Holistyczna ocena stanu zdrowia i wyglądu skóry głowy oraz włosów pozwala ustalić terapeucie wskazania oraz przeciwwskazania do odpowiednich zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, a także dobrać odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Dość częstym problemem skóry głowy występującym bez względu na płeć są m.in. łysienie, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy łupież. Klienci zwykle próbują radzić sobie samodzielnie, stosując rozmaite preparaty do pielęgnacji włosów, które jednak nie zawsze rozwiązują problem. Pomoc w takiej sytuacji może przynieść wizyta u specjalisty trychologa lub też, w dalszym etapie terapii, współdziałanie trychologa z lekarzami, w zależności od wskazań.
Przygotowanie do wizyty
- Włosy należy umyć dzień przed wizytą 2x szamponem. Nie stosować w dniu wizyty produktów do stylizacji, przerwa między farbowaniem a wizytą minimum 2 tygodnie. Umożliwia to właściwą ocenę stanu skóry głowy, okolicy około i międzymieszkowej, poziomu zanieczyszczenia i natłuszczenia skóry oraz włosów.
- Zaleca się spisać na kartce informacje dotyczące stanu zdrowia z ostatniego roku (przebyte choroby, zażywane/odstawione leki, suplementy diety, zabiegi wykonywane w narkozie, aktualne wyniki badań jeżeli są), sposobu odżywiania się oraz stosowanych diet, rodzajów kosmetyków i preparatów do włosów i skóry głowy, to znacznie usprawni przeprowadzenie wywiadu.
Wizyta
Pierwsza wizyta trwa około godziny, składa się z kilku elementów
Wywiad trychologiczny
Pozwala na zapoznanie z problemem, jego nasileniem i miejscem występowania
Trichoskopia
Badanie skóry głowy przy użyciu trichoskopu. Dzięki niemu oglądamy stan skory i włosów w dużym powiększeniu
Ustalenie indywidualnego planu terapii gabinetowej
Po zapoznaniu się z problemem ustalamy indywidualny plan działania w walce z dolegliwością
Ustalenie planu pielęgnacji domowej
Pielęgnacja domowa jest niezwykle ważnym elementem dopełniającym skuteczność terapii. Stanowi kontynuację działań w gabinecie jak również podtrzymanie efektów terapii
Zabiegi pielęgnacyjne i trychoterapeutyczne dobierane są po konsultacji, czyli po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania trichoskopowego - mikroskopowe badanie skóry głowy oraz włosów. Ma to na celu dopasowanie terapii idealnie dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego z klientów w taki sposób aby końcowy efekt terapeutyczny był zadowalający dla klienta.
Do trychologa-kosmetologa umów się wtedy, kiedy:
- Masz problem z włosami lub skórą głowy od niedawna i nie konsultowałeś/konsultowałaś tego problemu jeszcze z nikim – wybierz wizytę i trychologa – kosmetologa, prawdopodobnie wystarczy w Twoim przypadku kuracja na bazie naturalnych dermokosmetyków. Trycholog również doradzi Ci jakie badania biochemiczne/hormonalne wykonać dodatkowo, aby zweryfikować, czy nie ma wewnętrznej przyczyny problemu.
- Chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy i włosy – koniecznie umów się do trychologa – kosmetologa.
- Chciałabyś/chciałbyś pomóc swoim włosom za pomocą bezinwazyjnych zabiegów kosmetycznych.
- Chciałabyś/chciałbyś pomóc swoim włosom za pomocą zabiegów medycznych takich jak mezoterapia igłowa, mikroigłowa, osocze.
Na skuteczność terapii trychologicznej wpływa wiele czynników.
- Najważniejsze jest znalezienie przyczyny problemu bo bez tego nawet najlepsze preparaty czy zabiegi nie pomogą – choć z pewnością poprawią kondycję skóry głowy i włosów. Oprócz wykonywanej w trakcie konsultacji trichoskopii, która sama w sobie jest badaniem diagnostycznym, podpowiadam jakie badania należy wykonać, aby móc znaleźć przyczynę obecnego stanu rzeczy.
- Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest przygotowanie skóry głowy na wchłanianie aplikowanych preparatów. Nawet najlepszy i najdroższy preparat nie zadziała, jeśli na powierzchni skóry głowy zalegają zanieczyszczenia, a ujścia mieszków włosowych są pozatykane zalegającymi wydzielinami skóry głowy. Dlatego zadbaj o odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie skóry głowy.
- Nie ma możliwości, aby zobaczyć efekty terapii domowej, czy gabinetowej jeżeli będziemy podejmować się jej sporadycznie i od czasu do czasu. Musisz mieć na uwadze, że jeśli codziennie jakiś niekorzystny czynnik uszkadza mieszek włosowy, wywołuje stan zapalny lub nadmierną proliferację naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy to Ty również codziennie musisz pomóc jej z tym walczyć.